top of page

Архівні документи розповідають. Копіювання матеріалів лише з посиланням на щотижневик "Жмеринська газета"

«По высочайшему повелению» Жмеринка отримала статус міста​

       У залі засідань Жмеринської міської ради можна побачити портрети керманичів міста за останні 60 років. Це були люди достойні, кожен із них на відповідальній посаді вніс чималий вклад у розбудову міста. А починалося все ще на початку ХХ століття, коли Жмеринка отримала статус міста «по высочайшему повелению» 18 листопада 1903р. і на посаду очільника міста терміном на чотири роки (1905-1909рр.) був призначений дворянин Карл Вікентійович Вронський. Важко уявити, який тягар ліг на плечі першого старости міста. Все починалося з нуля: встановлення прибутків від торгівлі, промислових підприємств, що тільки починали діяти, залізничного транспорту. Швидкими темпами прокладалися дороги, відкривалися школи, лікарні, церкви, синагоги. Необхідно було знаходити кошти на утримання соціальної сфери, міської управи, пожежної команди, поліції тощо. Російсько-японська війна, революція загальмували цей розвиток. Розпочалася мобілізація воїнів, лунали шовіністичні гасла, проходили страйки робітників. Підбурені більшовиками агітаторами, мешканці міста звернулися до Подільського губернатора з проханням звільнити дворянина Вронського з посади і на його місце призначити начальника станції П.П.Гузя. 30 січня 1907р. Карл Вікентійович доповів Подільському губернатору про передачу справ П.П.Гузю…      

       Петра Петровича Гузя на посаді міського старости змінив О.Добровольський. Життя продовжувалося, місто розбудовувалося. За 1903-1914рр. у Жмеринці побудовані й відкриті школи та гімназії (№1,2,3,4,5), залізнична й земська лікарні, 6 синагог, Миколаївська церква, костел, перша електрична станція; завершено будівництво вокзалу ,паровозного депо. Газета «Подолия» від 12 жовтня 1912р. повідомляла: «В Могилеве и Жмеринке достоялись полеты известного авиатора Уточкина».    

    Отже, під головуванням перших керманичів будувалося наше місто. Вони розуміли життя як діяння і не були, як співалося в пролетарському гімні, «паразитами». Тому їх треба знати, про їх діяння пам’ятати.     Розпочалася Перша світова війна. «Подолия» за 30 жовтня 1914р. повідомляла: «Жмеринское собрание городских уполномоченных постановило отвести 300 квадратных сотен земли под кладбище для погребения скончавшихся в г.Жмеринке доблестных защитников Родины».  

     «Доблестные защитники» помирали в класах чоловічої гімназії, яка стала військовим шпиталем, а гімназисти навчались у другу зміну в жіночій гімназії (СШ №5). Далі революційні події 1917-1931рр., роки репресій, НЕП, голодомори, Друга світова війна… У Жмеринці, як і у всьому Радянському Союзі, в містах і селах керівною і спрямовуючою силою була КПРС, секретарі райкомів керували містом і районом, і тільки в 50-ті роки відновилася посада міського голови…    

      А чому б не згадати, що першим Почесним громадянином міста був граф Гейден? Він на власні кошти відкрив земську лікарню, віддав 2 га землі під будівництво чоловічої гімназії (нині школа №1), безкоштовно віддав землі для православного й католицького кладовищ, докладав сил для відкриття в Жмеринці сільськогосподарського училища, і тільки революційні події перешкодили здійсненню його задуму… Історію не переписують, але лукаві тлумачать події на свій розсуд…       Втім, історія має нам, сучасникам, нагадати, що громада обирає особистостей, яким довіряє стати її лідерами. Та довіра – не просто шанс керівника показати, на що він здатен, але й довести, який слід він залишить після себе. Ті, що були першопрохідцями в управлінській справі, залишили нащадкам гарний спадок.

Жмеринчанин, який нагодував

усі армії світу

     Такою немилосердною виявилася доля винахідника, уродженця Жмеринки Антона Турчановича. Він народився у сім’ї збіднілих дворян у Жмеринці 17 січня 1854 року. Закінчив Холмську гімназію і 18 листопада 1875 року пішов на службу в армію. Рядовим брав участь у російсько-турецькій війні. За мужність, виявлену у складі збірного корпусу генерала Михайла Скобелєва під Плевною, нагороджений Георгіївським хрестом. Рядовий Турчанович брав участь в арешті Османа-паші та хоробро бився під Шейново, де здалася в полон уся турецька армія Вессел-паші. Там же отримав залізний Румунський хрест і медаль в пам’ять про турецьку війну, а ще звання прапорщика і направлення на навчання у Київське піхотне училище. Після його закінчення протягом семи років командував ротою та батальйоном, отримавши звання підпоручика, поручика, штабс-капітана, капітана.. У лютому 1898 році він став підполковником, а в лютому 1910-го – полковником.

     Але у якому б званні не довелося служити, він завжди пам’ятав, як важко живеться на війні рядовим солдатам. Адже вони були одягнені так-сяк, і напівголодні. Особливо непокоїли Антона Федоровича умови приготування їжі для солдатів у походах: з давніх-давен відбувалося це в мідних казанах на звичайному вогнищі.

     Отож, коли в Російській армії 1898 року оголосили конкурс на створення похідної кухні, Турчанович взяв у ньому участь. Винахідники мали побудувати польові кухні двох типів: чотириколісну піхотно-артилерійську та кавалерійську на двох колесах. Із 15 зразків кухонь на колесах найкращим визнали саме проект жмеринчанина. Винахідникові міністр торгівлі і промисловості вручив «патент на привілеї» за номером 12256. Документ свідчив, що «військово-похідна кухня-самовар», або «універсальна переносна піч», описана Турчановичем у «проханні на винахід» від 8 березня 1904 року, є винаходом і не має аналогів. Та ще 1903 року перша пересувна солдатська «кухня-пекарня-кип’ятільня» (так назвав своє творіння автор) вирушила для практичних випробувань у Маньчжурію, де тривала російсько-японська війна. Випробування у бойових умовах виявилися більше ніж успішними і автор винаходу почав отримувати відгуки вдячних солдатів та командирів флоту. Винаходом підполковника Турчиновича дуже зацікавились англійські, французькі, німецькі, австрійські та інші військові аташе, які були прикомандировані до російського війська в Маньчжурії, загалом 27 представників різних країн. Тому до початку першої світової війни не лише всі військові війська Росії мали такі кухні, але й більшість армій світу обзавелися цим зручним атрибутом похідного військового життя. За свідченням командира 11-го Східно-Сибірського стрілецького полку, кухня Турчановича, маючи дуже просту конструкцію і малу вагу, дозволяє приготувати всього за 4години борщ, кашу і чай на роту солдатів (на 250 осіб - за штатним розкладом стрілецької роти воєнного часу).

      Спочатку польові кухні були на кінній тязі і мали металеву пічку, казан з кришкою на двоколці і передок із запасом борошна, круп та хліба. Високий комин весело димів на стоянках і під час руху, а у топці горіли дрова… Згодом зовнішній вигляд кухонь неодноразово змінювався і сьогодні вони можуть монтуватися на двоколісному причепі, на автомобілі чи гусеничному тягачі. Вони мають один, два, три й чотири казани, бувають переносними, в’ючними та кухнями-термосами. У 1910 році Антон Турчанович призначений Літинським повітовим військовим начальником, а з 1913-го займав таку ж посаду у Вінниці. У жовтні 1917 року Тимчасовий уряд, зважаючи на вік Турчановича, звільнив його зі служби, надавши пенсію і право носити мундир полковника. На той час учасник російсько-турецької, китайської та японської кампаній прослужив в армії 40 років. Останні роки свого життя кавалер орденів святого Володимира, Станіслава та святої Анни полковник Турчанович провів у Брацлаві в родині своєї молодшої доньки Зінаїди Зінько. Він помер від голоду у 1943 році під час німецької окупації… Уже в наш час мешканці Брацлава встановили єдиний в Україні і другий у світі пам’ятник польовій кухні. Так земляки вшанували пам’ять її винахідника. Розшукали і впорядкували й могилу Антона Турчановича, а ще мають намір встановити йому пам’ятник. Мабуть, Олександр Твардовський, вкладаючи у вуста свого поетичного героя Василя Тьоркіна слова: «Дельный, что и говорить, Был старик тот самый, Кто придумал суп варить На колесах прямо…» добре знав, кому мають завдячувати солдати на фронті за можливість смачно харчуватися в польових умовах. P.S. З 1898 року в званні підполковника і на посаді заступника командира з господарської частини 12-го полку (розміщувався у Жмеринці) він почав розробляти креслення задуманої ним власної кухні на колесах. І там же, у Жмеринці в 1903 році і була створена солдатська кухня «кухня-пекарня-кип’ятільня».

Символічний збіг: на тому ж місці у Жмеринці, де колись розташовувався полк Турчановича, в даний час розмістилося училище, яке готує кухарів.

За архівними матеріалами

"Жмеринська газета" від 31.07.2015 року

У 2014 році Жмеринській міській раді виповнилося 90 років 

 Мой заголовок  Протоколом №59 засідання Президії Подільського губвиконкому від 9 грудня 1924 року в місті Жмеринці була організована міська рада окремо від волвиконкому. “Затвердити постанову Вінницького Окрвиконкому з 28/ХІ-24, ч.63 і доручити організувати в м.Жмеринці Міську Раду.” Копію ухвали Президії Подільського губвиконкому надав директор державного архіву Вінницької області Юрій Легун та начальник відділу інформації та використання документів Любов Загородня

Вулиця, що прямує до міської ради

Будівля старої пошти

     Про історію міста свідчать документи, які знаходяться у фондах обласного Державного архіву м.Вінниці, де є чимало цікавих матеріалів про розвиток міста за період його існування. Перегорнемо ряд історичних сторінок з архіву. У їх числі знаходиться протокол засідання Вінницького відділення Подільської Єпархіальної ради від 1 грудня 1862 року про призначення попечителем школи грамоти у Жмеринці начальника Жмеринського відділення Київського Жандармського Поліцейського управління залізниць ротмістра Модеста Ілліча Вороніна. У ньому зазначається, що в той час у залізничному селищі Жмеринці було 2 навчальних заклади: трикласне залізничне училище й школа грамоти.      

       З розвитком залізниці у Жмеринці з’являються об’єкти, що обслуговують рухомий склад цього виду транспорту. До 1891 року було збудовано нове приміщення паровозного депо. В 1898р. – вагоноремонтні майстерні.    

        Приватне училище було відкрито в 1903р. для навчання дітей з семирічного до десятирічного віку, з окремим пансіоном для дівчат. Про рівень навчання в училищі можемо зробити висновок з переліку предметів, які в ньому викладались: російська мова – читання, списування з книжки, диктант, переказ прочитаного письмово та усно; арифметика – всебічний розгляд чисел і використання чотирьох дій з простими і складними числами; вивчення іноземних мов – французької та німецької. А також викладалося малювання, співи, музика, танці й прикладне мистецтво. […]      

       Розглядаючи архівні документи з 1919 року по 1924рік, дізнаємося із звіту Подільського Губвиконкому від 1 червня 1919 року, що 4 квітня 1919 у місті Жмеринці був створений виконком у кількості 22 чоловіка. При виконкомі були відділи: внутрішнього управління, продовольчий, міського господарства, соціального забезпечення, охорони здоров’я, праці, житловий, освіти і фінансів. Виходить газета «Жмеринський комуніст». Місто відчуває гостру проблему з продовольчим постачанням. У цей період ради й комітети бідноти організовані у Жмеринській, Браїлівській, Станіславчицькій та Межирівській волостях.             Документи, які датуються березнем-липнем 1920 року підтверджують, що в місті Жмеринці знаходився штаб 1-ої Богунської бригади, яка підпорядковувалася 44 стрілецькій дивізії14 армії. А згідно Постанови Подільської Губернської трійки від 21 червня  1920 року в м.Жмеринці тимчасово призначений ревком в складі: Т.Шпака – голови, Т.Рокоса – заступника, членом ревкому був Якубовський.      

   А товариство українських артистів в складі 30 чоловік звернулося в Жмеринський ревком з проханням зарахувати їх на державну службу. З 8 липня 1920 року головою ревкому міста стає С.Березін. З його інформації Поділгубревкому від 17.07.1920р. ми можемо взнати, як організовувалася робота ревкому, а також ознайомитися з короткою характеристикою роботи відділів і працівників ревкому. Як зазначають документи вже 31 липня 1920р. Жмеринський ревком очолює новий голова А.Возняк. При ревкомі працюють відділи: • управління очолює голова ревкому А.Возняк; • військовий комісаріат – Тихонов, член ревкому, комуніст; • соцзабез – Вєтров, комуніст; • відділ праці – Песенко, комуніст; • наросвіти – Рокос, член ревкому, комуніст; • комунальний відділ – Месяц; • державної заготконтори – Безсонов; • юридичне бюро – Щибельт; • здраввідділ – Гольберт, комуніст.      

      У липня 1920р. встановлено зв’язок із 3 найближчими волостями: Станіславчицькою, Браїлівською й Межирівською. У місті завершується організація профспілок, проводилася певна робота відділами. Так, соцзабез виплачував пенсії, проводив реєстрацію пенсіонерів, надавав допомогу грошима та безкоштовними обідами людям, які цього потребували, за їх зверненнями після відповідного обстеження. У той час було організовано Управління повітової міліції, працював військкомат.         Цікаві дані про народне господарство того періоду: в місті та районі взяті на облік 6 миловарних заводів, 2 маслобійних і свічний завод, 5 заводів шипучої води, макаронна фабрика, фабрика з виготовлення цукерок, медоварний завод, 2 оцтових заводи і тютюнова фабрика.  

        Із документів Подільського Губернського статбюро ми можемо довідатись, що з 26.12.1920р. почався перепис населення Подільської губернії, який продовжувався впродовж 1921р. Населення міста Жмеринки складалося за даними перепису з 12652 чол., з них: жінок – 6741 чол., чоловіків – 5911 чол. У той же час, згідно статистичних даних до перепису, населення Жмеринки складало: залізничників – 3000 чол., членів їх сімей – 21000 чол., робітників інших професій – 1000 чол., членів їх сімей – 4000 чол., інших жителів міста до 10000 чол. Які з цих даних більш реальні, сказати важко, але з даних, що населення міста ще в 1903р. складало понад 15 тис.чол., можна схилятися до думку, що в 1920р. воно було більше, ніж 12652 чол.       Незважаючи на те, що ще 15 серпня 1920 року прийнято постанову з’їзду представників волостей про виділення м.Жмеринки в повітовий центр, в Жмеринці діяли: повітовий ревком, Повітова міліція, інші повітові установи. Тільки протоколом №8 від 14 лютого 1921р. об’єднане засідання бюро Подільського губкому і Президії Губревкому при участі Голови Всеукраїнського повіту в складі волостей, які були названі в постанові  від 15.08.1920р.      У 1920 році в місті налічувалося 125 вчителів. У доповідях повітового відділу народної освіти в 1921р. читаємо, що в школах м.Жмеринки проведено в життя самоврядування учнів, створені учнівські комітети й учнівські суди. У серпні 1921р. в Жмеринці був створений міський комітет допомоги голодуючим.

    Із заклику Жмеринського комітету допомоги голодуючим. Із заклику комітету: «Призываем всех граждан помочь голодающим, кто чем может – хлебом, деньгами, бельем и пр. Железнодорожники Жмеринских вагонных мастерских первые отозвались на вопль голодающих и отчислили месячный заработок, обещав ежемесячные отчисления вплоть до 1922 года. Граждане, следуйте примеру железнодорожников…» Заслуговує на увагу і такий архівний документ, як наказ №111 Жмеринського повітового виконавчого комітету від 17.11.1921р. про перейменування вулиць міста Жмеринка. Ось деякі з цих даних: вул.. Центральна була Графська, вул. Урицького – Єкатерининська, вул. Леніна – Олександрівська, вул. Енгельса – Вокзальна, вул. Пролетарська – Андріївська, вул. Трудова – Дешева, вул. Франко – Кишинівська, вул. Шевченка – Шуазелівська, вул. Кашевича – Варшавська, вул. Радянська – Миколаївська. Ряд обов’язкових постанов і наказів Жмеринського повітового виконавчого комітету за 1922 рік дає уяву про приведення міста в належний санітарний стан, про наведення порядку в питаннях обліку громадян, про порядок торгівлі продуктовими і промисловими товарами в місті. 27 лютого 1923 року на підставі протоколу №3 об’єднаного засідання Президії Вінницького окружного виконкому Браїлівська волость перейменувалася в Жмеринську. Волосний центр з м.Браїлова переноситься в м.Жмеринку. Затверджується штат волвиконкому в кількості 4 чоловіка: голови волвиконкому, його заступника, на якого покладалися обов’язки завідувати міським відділом, в допомогу йому виділялося 2 чол. – секретар і діловод, 2 члени волвиконкому, технічний персонал залишився попереднім. Міська рада в місті залишилася, але президія її складалася з 4 членів волвиконкому і 3 членів міськради – всього 7 чоловік. Такий розподіл приводив до фактичного підпорядкування міської ради волвиконкому. Але протоколом №59 засідання Президії Подільського губвиконкому від 9 грудня 1924 року в місті Жмеринці була організована міська рада окремо від волвиконкому. Відомо, що виборці Жмеринки до Верховної ради І скликання обрали А.Ф.Дахновського, оглядача вагонів.                  Сьогодні ж історію міста створює теперішнє покоління жмеринчан: наші знайомі, колеги, сусіди, наші з вами діти, ми самі... І якою буде ця історія в подальшому, залежить тільки від нас самих.

За матеріалами друкованого видання «Громада міста Жмеринки. Витоки і традиції»,  підготовлена ініціативною групою  громадськості на честь 110-ї річниці з Дня надання Жмеринці статусі міста

Вул. Шевченко

Сучасний вигляд будівлі Жмеринської міської ради

Почесний громадянин міста Жмеринка Іван Поліщук мужньо розміновував залізничний вокзал

Біля витоків місцевого самоврядування (до 111-ї річниці м.Жмеринка)

Рідне місто моє, мій Подільський краю –

Крапелька на карті, диво на землі.

Кращої від тебе сторони не знаю,

Спогади про тебе – наче журавлі.

Володимир Горлей – відомий поет подільського краю, член Національної спілки письменників України

 

       Ці рядки із вірша Володимира Горлея – проста і лірична характеристика одного із наймолодших міст Вінниччини – міста Жмеринка.  18 листопада 2014 року місту залізничників – Жмеринці виповнюється 111 річниця. Як свідчать  архівні матеріали, які знаходяться у філії державного архіву Хмельницької області в місті Кам'янець-Подільському (ф.-117,сп.1, Д.653) по Височайшому повелінню Государя Імператора Миколая II, 18 листопада 1903 року поселення Жмеринка при залізничній станції тієї ж назви Південно-Західних залізниць, розташованого у Вінницькому повіті Польської губернії, наказано підняти на ступінь безповітового міста.  В 1904 році визначаються його кордони. З 7 січня 1905 року почало діяти міське управління (спрощене). На підставі 119 ст. паном Подільським губернатором першим старостою міста Жмеринка на чотирирічний термін 1905-1909 роки призначається дворянин, управитель маєтку земель графа Д. Ф. Гейдена в Жмеринці, Карл Вікентійович Вронський. Займав він цю посаду з квітня 1905 по січень 1907 року. Але перед цією подією, в зв'язку з наданням поселенню Жмеринка статусу міста, необхідно було терміново визначити кордони міста, скласти для цього план, а також визначити питання землевпорядкування міста, джерело покриття збитків на утримання поліції тощо. Для вирішення одного із багатьох організаційних питань, згідно постанови пана Подільського губернатора від 12 квітня 1904 року за №846 дворянин К. В. Вронський призначається головою Жмеринської оціночної комісії. В свою чергу, на відношення Подільського губернатора від 10 червня 1904 року за №1335, начальник Південно-Західних залізниць К. С Немешаєв повідомляє, що в особливу комісію по визначенню кордонів міста Жмеринка призначається в якості уповноваженого від управління залізниць землемір, губернський секретар Генріх Осипович Собкевич. При цьому було обумовлено, що його виклик для участі в роботі зазначеної комісії повинен адресуватись безпосередньо в Управлінні Південно-Західних залізниць у відділ відчуження майна.      При створенні комісії по визначенню кордонів міста управління 3-ї стрілкової бригади, яка дислокувалась у місті Жмеринка, 15 червня 1904 року за № 2189 направляє листа Подільському губернатору, в якому повідомляє, що представником інтересів військового відомства призначається підполковник 12 стрілкового полку Турчанович. Саме той підполковник А. Ф. Турчанович, який в 1898 році почав розробляти проект кухні па колесах. Дякуючи цьому винаходу, перша солдатська кухня була виготовлена в 12-му полку в 1903 році, за що він отримав патент на винахід за № 12256. Польові кухні Турчановича були належно оцінені в подальшому у російсько-японській війні, а згодом в період Першої світової війни. Сучасно модернізована і технічно вдосконалена польова кухня Турчановича використовується в армії і в теперішній час. В листі голови Жмеринської оціночної комісій К. В. Вронського від 18 червня 1904 року на адресу начальника Південно-Західної залізниці К. С. Немешаєва піднімаються питання з оцінки нерухомого майна як приватних осіб, так і установ міста Жмеринка, і втому числі залізничних споруд на предмет майбутнього обкладання їх грошовими зборами на користь міста Жмеринка. У листі-відповіді від 7 липня 1904 року за №912 Управління залізниць надає категорично негативну відповідь.  

     Саме ця відмова Управління залізниць в оподаткуванні залізничних споруд на користь місцевого самоврядування і є локонічним підтвердженням, що спочатку була ЗАЛІЗНИЦЯ, а вже потім – місто Жмеринка.  Перегортаючи сторінки архівних матеріалів, ми дізнаємося про подальшу долю першого старости міста Жмеринка. Мабуть не просто складалися відносини дворянина К. В. Вронського з громадою міста, і саме це примусило його звернутись до Подільського губернатора з проханням про звільнення з посади Жмеринського міського старости. Стояла дата: листопад, 26 дня, 1905 року. Разом з тим К. В. Вронський просить не просто звільнити його із займаної посади міського старости. Він просить Подільського губернатора відрядити обізнану особу для перевірки його чинності на посаді міського старости та приймання від нього всіх справ міського управління, так як покластись на помічника старости О. Т. Калюжного неможливо у зв'язку з його некомпетентністю (О. Т. Калюжний уповноважений міського управління - селянин). 19 грудня 1906 року домовласники міста Жмеринка звернулись з проханням до Подільського губернатора призначити Жмеринським міським старостою начальника станції Жмеринка Петра Петровича Гузя. Саме того начальника станції Жмеринка П. П. Гузя, який у жовтневі дні 1905 року, коли розпочався всеросійський страйк робітників, телеграфом доповідав Міністерству шляхів сполучення: «Телеграма из Жмеринки ЮЗ №222344 14,5 ЗОД. Петербург. Министерство путей сообщения. Адрес п’ятий. Юго-Западная. 14 октября 12 часов дня явившаяся на станцию Жмеринка топа забастовавших железнадорожных служащих силою удалили с постов дежурных агентов и испортили телефоны, блокапараты и потушили маневрове паровозы, движение товарних поездов, маневры прекращены. Начальник станции Жмеринка Гузь». Зазначене прохання підписати біля 90 жителів міста Жмеринка. Вчитуючись у слова «прошения» жителів залізничників міста Жмеринки  Подільському губернатору про призначення міським старостою начальника станції Петра Петровича Гузя, неможливо не захоплюватися повагою і симпатією залізничників до нього, як до людини із сильним характером, твердою волею та невтомною енергією. А невдовзі на адресу Подільського губернатора А. А. Ейлера надходить згода начальника Південно-Західних залізниць К. С. Немешасва від 28 грудня 1 906 року за № 9058 на призначення начальника станції Жмеринка П. П. Гузя представником залізничників в Жмеринському міському громадському управління в якості міського старости. На знак вдячності про призначення міським старостою, - П. П. Гузь 7 січня 1907 року направляє листа Подільському губернатору О. О. Ейлеру. 30 січня 1907 року листом за № 59 міський староста К. В. Вронський доповідає Подільському губернатору про передачу усіх справ Жмеринського міського спрощеного управління Петру Петровичу Гузю. А в свою чергу знову призначений міський староста П. П. Гузь листом від 30 січня 1907 року за № 60 доповідає Подільському губернатору про прийняття усіх справ міського управління у К. В. Вронського. Таким чином, згідно свідчень архівних історичних документів, які знаходяться у Кам'янець-Подільській філії державного архіву, Хмельницької області, Подільський губернатор О.О.Ейлер своїм розпорядженням в січні 1907 року призначає Петра Петровича Гузя, начальника станції Жмеринка, другим старостою Жмеринського міського управління (спрощеного).  На жаль, в теперішній час збереглось дуже обмаль архівних документів про історію громадського управління, землевпорядкування та самоврядування міста Жмеринка. Однією із останніх інформацій було повідомлення в газеті «Подольские губернские ведомости» від 1910 року, № 65. «Из списков лиц, имеющих право участия в выборах в 1910 году членов Государственного Совета. П. П. Гузь, почетный гражданин, проживает в с. Горбовцах в г. Жмеринке, русский, 58 лет, 185 десятин земли. Учился в Одесской гимназии, но курса не окончил».

       А в газеті « Подольские губернские ведомости», № 2 від 5 січня 1911 року був опублікований: «Дополнительный список уполномоченных Жмеринского городского управлення й кандидатов к ним избранных на оставшийся срок текущего четырехлетия (1909-1912 г.г.). Уполномоченные: 1. Гузь Петр Петрович:       На посаді  міського старости П. П. Гузя змінив О. Добровольський в 1911 році. Він був третім старостою міста Жмеринка. В газеті «Подольские губернские ведомости», № 31 від 13 березня 1911 року повідомлялось, що для огляду та вибору місця під будівництво собору в місті Жмеринка, Вінницького повіту, призначена Єпархіальним керівництвом особлива комісія під головуванням члена Консисторії священника Іоана Білостоцького і у складі: позаштатного протоієрея Афанасія ІІІманкевича, міського старости О. Доброволкського, його помічника О. Калюжного і лікаря Кіріци. І ось ще одна згадка про діяльність Жмеринського міського старости  О. Добровольського. На землях Вінницького повітового предводителя дворянства графа Дмитра Федоровича Гей дена під керівництвом міського старости О. Добровольського міською управою побудовано в 1912 році Вище початкове платне училище для хлопчиків (нині ЗНВК №3). Гортаючи сторінки архівних документів, ми взнаємо про штат поліції міста Жмеринка. Згідно рішення Подільського Губернського Правління штат місцевої поліції складався з: одного поліцейського пристава; одного помічника пристава; поліцейської команди – 5 старших городових і 23 молодших городових.    

       Склад поліцейської команди визначався по кількості жителів м. Жмеринка – станом на березень 1904 року – 14 тис.чол із розрахунку одного городового на кожні 500 чоловік при умові, що витрати на утримання Жмеринської поліції в сумі 1300 руб віднесені за рахунок казни, а 6200 руб на кошти м. Жмеринки на рік.    

         А життя продовжується. Наше місто стає привабливішим і красивішим. Не зважаючи на короткий термін, міським головою Анатолієм Кушніром та його командою проводяться значні роботи по благоустрою, відроджуються славні традиції, впроваджуються європейські проекти по розвитку міста та його інфраструктури. Примітка. Всі дати у нарисі подані за старим стилем. Ви познайомились з невеликим відрізком часу в історії нашого міста, а саме, з першими історичними витоками створення міської громадської управи, землевпорядкування міста із загадковою назвою Жмеринка. У щодо висвітлення історичних подій у майбутньому, то подальша така справа належить краєзнавцям, історикам, пересічним жмеринчанам – патріотам свого міста та рідного краю.  

З шаною до Вас Володимир Мазур – ветеран залізничного транспорту, почесний залізничник

"Жмеринська газета" від 14.11.2014р.

Архітектурна перлина Поділля – залізничний вокзал станції Жмеринка – святкує свій ювілей

(До 110-річчя відкриття та освячення залізничного вокзалу станції Жмеринка)

     1 вересня 1914 року виповниться 110 років з дня народження красеня-вокзалу станції Жмеринка. Для перевезення пасажирів залізничний вокзал відкрився 1 вересня 1904 року. З цього приводу в Санкт-Петербурзі в журналі «Зодчий» у вересні 1904 було розміщено повідомлення: «Первого сентября текущего года на станцыи Жмеринка был открит и освящен величественный вокзал в виде корабля». Але повернімося до історії створення, будівництва та експлуатації  у подальшому цієї унікальної, грандіозної споруди ХХ століття. Залізнична станція Жмеринка, яка розташовувалась на місці вирубаного дубового лісу, землях вінницького повітового предводителя дворянства  графа Д.Ф. Гейдена між селами Велика та Мала Жмеринка виникла у зв’язку з будівництвом Києво-Балтійської залізниці, яке розпочалося в 1866 році. З відкриттям руху поїздів на нових мережах залізниць у Південно-західному краї роль станції Жмеринка, як вузлового пункту, значно збільшилася.

     Стара невелика пасажирська будівля вокзалу, побудована в 1880 році, паровозне депо, електростанція тощо вже не могли забезпечити приймання зростаючого потоку пасажирів та багажу. У зв’язку з цим було прийнято рішення про збільшення кількості станційних колій та будівництва нової пасажирської будівлі (вокзалу). Автором проекту нового залізничного вокзалу був Зіновій Іванович Журавський. Він же потім і керував будівельними роботами. В 1893 році З.І. Журавським був складений проект «збільшення та перебудови старого залізничного вокзалу». Проектом передбачалось будівництво нової, великої по розмірах будівлі на місці старої, використовуючи її фундамент. Згідно з існуючими напрямками в архітектурі 90-х років ХІХ століття фасади та інтер’єри будівлі пропонувались в «неоренесансному» стилі. Розглянувши проект і схваливши його в цілому, комісія Міністерства шляхів сполучення знайшла необхідним деяк змінити заплановану структуру будівлі, в зв’язку з чим архітектором було перероблено рішення фасадів.

      В 1896 році архітектором  З. Журавським готується новий варіант проекту, який був затверджений інженерною радою 17 вересня 1897 року. У зв’язку з новими запровадженнями змінами, проект, складений в 1899 році, та кошторис були затверджені начальником Південно-Західних залізниць К. Немешаєвим. На першу стадію будівництва вокзалу в 1898-1899 роках було асигновано 322,0 тисяч карбованців. До будівництва приступили весною 1899 року, закінчення робіт «по спорудженню багатотисячного вокзалу» планувалось на червень 1903 року до 25-річчя існування залізниць. На превеликий жаль, про талановитого архітектора та будівельника, блискучого фахівця своєї справи Зіновія Івановича Журавського на сьогодення збереглося небагато матеріалів та інформації з його біографії, особливо з подальшої його долі. Відомо лише, що З. Журавський в період Громадянської війни та перевороту Російської імперії емігрував в Італію, де побудував вокзал, подібний  нашому красеню-вокзалу станції Жмеринка. Неможливо не привести один епізод із життя Журавського. Усі жмеринчани знали незвичайного лікаря-окуліста, нині покійного Михайла Мойсейовича Саволюка, який працював у залізничній лікарні. Так ось, у сімейному архіві М.М Саволюка збереглися фотографії З.І. Журавського, його батька Мойсея Саволюка, та оригінал свідоцтва, виданого особисто З. Журавським молодому повару М. Саволюку, який працював три роки поваром на будівництві вокзалу ст. Жмеринка. Надаємо проект свідоцтва: Свидетельство: Дано Моисею Саволюкову в том, что он прислуживал у меня три года поваром, свои обязаностивполне удоволетворительно, ни в чем дурном не замечен и поведения был безусловно трезвого. Архитектор: З. Журавский Підряд на будівництво вокзалу взяв на себе Тимофій Мілкін, а в липні 1900 року передоручив своєму батькові Артему Степановичу Мілкіну, який і вів в подальшому будівельні роботи. Як уже згадувалось, загальний нагляд за будівництвом проводив З.І. Журавський. В 1902 році управлінням Південно-Західних залізниць на будівництво вокзалу ст. Жмеринка були запрошені Валеріан Микитович Риков та Іван Іванович Беляєв, які тільки що закінчили Петербурзьку академію мистецтв. В.М. Рикову і І.І. Беляєву поручалась архітектурна розробка вказаного проекту. Вони з великим уподобанням і почуттям міри втілили в спорудженні вокзалу різні стилістичні пристрасті. Дякуючи їм Жмеринський вокзал став ледь чи не першою ластівкою напрямку, названого пізніше «український модерн», коли в архітектурно-декоративних формах з’єднувались  стилістичні способи класики та модерну.

      Протягом 1900-1901 років були виконані основні будівельні роботи: закінчено спорудження каркасу стін будівлі й часткове його покриття цинковою покрівлею. Покрівельне залізо уральського походження. Центральний купол був покритий цинковою чешуєю з буртами та орнаментами. До січня 1902 року, як видно з доповідної записки підрядчика А.Мілкіна в Управління залізниць, «нова пасажирська будівля в основному закінчена і покрита покрівлею». Спорудження вокзалу на рубежі двох століть співпало з часом інтенсивних художніх пошуків. В історичному плані невеликий період будівництва – біля 6 років (з 1899 по 1904 роки) в художньому відношенні був дуже продуктивним. На той час приходиться пора розвитку модерну, активно взаємодіючого з різного роду історичними направленнями, і тому в кінці 90-х років ХІХ століття фасади та інтер’єрні  будівлі вокзалу були запроектовані і виконані в «неоренесансному» або в «грекодоричному» стилі.  Протягом всього існування будівля вокзалу використовувалась за своїм прямим призначенням. У період Першої світової війни та Великої Вітчизняної війни залізничний вокзал Жмеринка – пам’ятка  архітектури ХХ століття – на щастя, суттєвих пошкоджень не зазнав. З відомих нам ремонтів вокзалу найбільш великим був капітальний ремонт в 1954 році. У результаті проведених робіт в інтер’єрах вокзалу масляною фарбою були пофарбовані не тільки стіни і стелі, але й дерев’яні різьблені панелі, в деяких приміщеннях проведена набивка настінного малюнка по трафаретах, що спотворило первісну кольорову гаму приміщень.  Дуже гостро постало питання про збереження будівлі вокзалу станції Жмеринка, тобто його реставрації як пам’ятника архітектури ХХ століття, в першій половині вісімдесятих років минулого століття. За ініціативою начальника Південно-Західної залізниці, нині покійного, Бориса Степановича Олійника в 1983 році інститутом «Укрпроектреставрація» почалась розробка проекту і кошторису на реставрації вокзалу Жмеринка.

          В 1986 році розпочалися роботи по заміні покриття вокзалу – великого купола, чотирьох середніх та чотирьох малих куполів, а також заміна покрівлі верхнього поверху.  Для цього було використано 25 тонн червоної м’якої міді Артемівського виробництва. Починаються роботи по реставрації внутрішніх приміщень вокзалу. Саме проведення цих робіт і сприяло збереженню архітектурних будівельних елементів від передчасного руйнування пасажирської будівлі. Зазначені роботи проводились майже до 1990 року, тобто до початку розпаду Радянського Союзу. А в подальшому у зв’язку з відсутністю коштів, а більш вірогідно за безвідповідальності та нехтування посадовців і чиновників, причетних до важливої справи – збереження архітектурної пам’ятки, реставраційні роботи були зупинені. Враховуючи велику історичну цінність будівлі вокзалу станції Жмеринка, Державний комітет будівництва, архітектури та державної політики України  своїм наказом №128 від 2 червня 1999 року включив Жмеринський залізничний вокзал до державного реєстру національного надбання (пам’ятки містобудування і архітектури) за державним охоронним номером №224. Наведені хронологічні дані про стан проведення ремонтів свідчать, що фактично послідовно і серйозно реставрацією та збереженням цієї унікальної споруди ніхто не займався. І, як результат, з другої половини 2007 року бере початок невідворотна руйнівна катастрофа. В останні дні серпня 2007 року працівниками вокзалу було виявлено, що деякі колони, на яких трималися навіси по периметру будівлі над першою та другою платформами, «повело». Було виявлено відхилення від осі колон, що призвело до деформації інших елементів – ферм, водовідводів тощо, тобто почалося саморуйнування архітектурних елементів, що стало загрозою життю пасажирів та інших категорій громадян, яких на вокзалі за добу перебуває тисячі. У подальшому руйнація унікальної пасажирської споруди продовжувались. Протягом наступних  2-3-х років  мали місце обвали та випадання штукатурки у службово-технічних приміщеннях вокзалу, туалетних кімнатах тощо. У зв’язку  з аварійним станом закриті приміщення овального залу, ресторану тощо. З приводу збереження, спасіння, тобто реставрації унікальної споруди вокзалу – пам’ятки архітектури ХХ століття неодноразово ветерани-залізничники, жителі міста Жмеринка, громадські організації, виконавчий комітет Жмеринської міської ради зверталися до керівництва Південно- Західної залізниці, Укрзалізниці.​ Невдовзі з Києва надійшла відповідь на звернення за підписом заступника генерального директора А. Слободяна про позитивне вирішення питань що до проведення робіт по реставрації пам’ятки архітектури ХХ століття залізничного вокзалу ст. Жмеринка. Реставраційні та ремонтні роботи почалися на весні 2011 року. Найбільший обсяг роботи виконували залізничні будівельники, а саме Жмеринський будівельно-монтажний поїзд, Жмеринське та Коростенське будівельно-монтажні експлуатаційні управління, а також деякі інші структурні підрозділи. Капітальні реставраційні роботи тривали понад два роки. За цей час пам’ятка  архітектури ХХ століття вокзал ст. Жмеринка набула первинного вигляду, якою вона була в далекому 1904 році. Урочисте відкриття оновленого вокзалу після проведення реставраційних та ремонтних робіт відбулося 26 березня 2013 року і ця дата буде вписана великими літерами в його часопис. На виконання реставраційних робіт, щоб відновити головні приміщення споруди необхідні для пасажирів та працівників вокзалу було витрачено кошти Південно-Західної залізниці в розмірі 70 млн. грн.. Але деякі приміщення, зокрема приміщення колишнього ресторану, законсервовані. Для їх відновлення, а також виконання ремонту другорядних об’єктів тощо, необхідно залучати кошти інвесторів. Але це вже у перспективі. А на сьогодні, жмеринський «корабель» врятовано. Він і далі буде радувати пасажирів та жителів міста із загадковою назвою Жмеринка.

Із шаною до Вас, Володимир Григорович Мазур ,

ветеран залізничного транспорту, почесний залізничник

У Жмеринці відкрито бюст першому Президенту Укрзалізниці

     Символічно на проспекті Бориса Олійника 1-го серпня 2014 року відбулося відкриття пам’ятника колишньому начальнику Піденно-Західної залізниці – Борису Олійнику. На впорядкованій площі навпроти адмінприміщення дирекції залізничних перевезень, де, власне, і розташовано бюст, зібралися залізничники різних поколінь, а також почесні гості – начальник Південно-Західної залізниці Олексій Кривопішин, голова Дорпрофсожу Орест Логошняк, начальник Жмеринської дирекції залізничних перевезень Анатолій Любінін, міський голова Анатолій Кушнір. Подія – не з пересічних. Заслуговує на увагу. Білу пелену, яка досі утаємничувала вигляд пам’ятника, зняли Олексій Кривопішин, Анатолій Любінін та Орест Логошняк.   Спадає полотнище і постає у всій красі, витвір учня відомого грузинського скульптора Зураба Церетелі – харків’янина Сейфадіна Гурбанова.  Бюст з бронзи виготовлявся у Харкові. У своїх виступах посадовці зробили невеличкий екскурс в автобіографію залізничника. Згадували, звісно, що увесь трудовий шлях Бориса Олійника був пов'язаний із залізничним транспортом. Саме Борис Степанович у свій час  розпочав впровадження нової системи, як зараз би сказали, кадрового менеджменту. Він впевнено вів «локомотив» столичної магістралі протягом дев’ятнадцяти років... Перебування на посаді такий довгий час – це дійсно величезний досвід. Та здобував його залізничник, не лише керуючи Південно-Західною залізницею. Свою трудову діяльність Борис Олійник розпочав черговим по станції Могилів-Подільський після закінчення навчання у Дніпропетровському інституті інженерів залізничного транспорту. Невдовзі його призначили начальником ст. Сулятинська, потім – Гречани. А далі – начальник відділу експлуатації, заступник начальника Жмеринського відділку залізниці. Очолював він і Гайворонський та Конотопський відділки... Сходження службовими щаблями, як бачимо за рядками біографії, відбувалось послідовно, через відповідальні і, можна сказати, ключові посади на залізниці. Робота надавала досвіду майбутньому керівникові високого рангу. А на новій посаді професіоналізм, досвідченість визначались не лише знанням структури і технічного стану залізниці. У першу чергу – баченням перспективи, стратегії розвитку, умінням організувати людей на досягнення визначених цілей. Міський голова Анатолій Кушнір відзначив, що дана подія є гарним сюрпризом та подарунком з боку  керівництва залізниці напередодні дня народження Жмеринки. Крім того, Анатолій Петрович зауважив, що Борис Олійник багато зробив гарних справ для міста і як ніхто заслуговує на те, аби його пам’ятали. Почесний залізничник, заслужений працівник транспорту України Борис Степанович Олійник обирався народним депутатом і Радянського Союзу, і України. Весь його трудовий шлях був пов’язаний із залізничним транспортом, тому він добре знав всі проблеми в трудових колективах, до котрих завжди виявляв батьківську турботу та увагу. 23 червня цього року йому виповнилося б 80 років. Фізично Бориса Степановича не стало, та духовно він живе і житиме у зроблених при житті добрих справах.

Людмила ОСАДЧА

Фото Костянтина ЯСТРЕБОВА

ЯК У РЕСТОРАНІ НА ВОКЗАЛІ ЦАРСЬКІ СТРАВИ ПОДАВАЛИ

Чи багато знайдеться у світі міст, головною пам’яткою яких є залізничний вокзал? Мабуть, Жмеринка залишається єдиним містом, візитівкою якого є неймовірний у своїй довершеності вокзал, побудований у вигляді славетного корабля, який прямує до Одеси, напевно, тому що повз цієї станції проходила перша залізниця, що веде до моря. Високоповажні гості, подорожуючи просторами колишнього радянського союзу, за словами нашого співрозмовника, могли не завжди зупинялися у Харкові чи Києві, проте у Жмеринці вони не зупинитися не могли...

     Одного із найбільших ентузіастів справжнього кулінарного мистецтва у рідному місті знає чимало жмеринчан, і навіть згадують його частенько у соціальних мережах, переглядаючи старовинні фото царського ресторану нашого вокзалу.

     Іван Федорович Коновал – колишній шеф-кухар ресторану на вокзалі ст. Жмеринка люб’язно погодився розповісти нам історію свого життя та маленькі секрети ресторанної кухні того часу.

– Іване Федоровичу, скажіть, будь-ласка, з чим у Вас асоціюється наш залізничний вокзал?

– О! Так це ж «Ворота Європи»! – не задумуючись відповів восьмидесятирічний чоловік. – Високі просторі вестибюлі, холи, зали очікування і шикарний ресторан, в якому в радянські часи відсвяткувати якусь урочисту подію вважалося особливим шиком. Це був майже Метрополь з масивними дубовими дверима висотою в 4 метри, колосальних розмірів залом з величезними вікнами, витонченою ліпниною на стінах і стелі у вигляді звивистих водоростей…

– Кажуть, що у царській залі зупинявся перепочити і пообідати сам цар, поки змінювався локомотив його поїзда, чи дійсно це так?

– Звичайно. А пізніше там розташовувався зал для депутатів Верховної Ради СРСР, в якому проїздом зупинялися і Хрущов, і Брежнєв, і Андропов. Добре пригадується як зупинявся на вокзалі герой Громадянської війни, один із перших Маршалів Радянського Союзу Климентій Ворошилов. Часто-густо «еліта» не заходила до ресторану, а до вагонів посильні підносили замовлення і пакунки із сиром, маслом та вершками Жмеринського масло-сир заводу.

– Чому обрали собі саме таку професію, і чим керувалися при виборі?

– Готувати завжди любив і люблю. З відзнакою закінчив Вінницький технікум громадського харчування, а згодом підвищив кваліфікацію у Київському інституті. Кар’єра моя розпочалася на кухні ресторану звичайним учнем повара. І навіть 5 років служби в лавах Радянської армії не змогли змінити мого вибору – у 1956 році повернувся до ресторану, а вже через 3 роки очолив посаду заввиробництвом. Так уже сталося в житті, працюючи, зумів пережити 23 директора.

– Чи могли пересічні громадяни харчуватися у ресторані?

– Так, звичайно, відвідували ресторан усі залізничники, жмеринчани. Кожного кварталу проводилися виставки-продажі різноманітних страв, які можна було спробувати на місці або купити.

– Назвіть Ваші коронні страви, які покорили серце не лише відвідувачів, але й Вашої дружини?

– Найкраще вдаються заливні і фаршировані страви, ковбаски по-жмеринськи, бістро по-жмеринськи. Будучи в 1975 році в Фінляндії, запозичив для нашого ресторану рецепт закуски по-шведськи, яку також полюбили жителі нашого міста. Вишукані страви, випічка, солодощі, торти завжди залишалися бажаними у кожному домі.

    Із щирою посмішкою згадує сьогодні Іван Федорович свою улюблену роботу та працівників ресторану, яких у той час було не мало, не багато – 290! Розповідаючи свою історію, він згадав імена і прізвища усіх, хто вкладав душу і серце у кулінарні шедеври того часу. Користуючись нагодою зустрічі з такою унікальною людиною, ми не могли не запитати у нього рецепту чогось смачненького, особливо напередодні новорічних свят.

"Жмеринська газета" від 14.12.2012р.

bottom of page