Жмеринчанин, який заряджає автомобіль сонячною енергією, поділився секретами економії
Проїхати на авто 80 км і при цьому не витратити ані краплини бензину – таке диво під силу нашому винахідливому земляку. Ігор Рябуха – шанований у місті та добре відомий за межами області раціоналізатор та впроваджувач альтернативних технологій, що заощаджують не лише кошти, але й природні ресурси. Коли багато хто говорить про електромобілі, жмеринчанин їх створює та демонструє під час Всеукраїнських пробігів електричних автомобілів... Саме у такому пробігу електромобілів – Київ-Вінниця-Бар-Вінниця-Київ – вкотре взяв участь Ігор Іванович минулої суботи. На Вінниччину завітали любителі-винахідники з усіх куточків України аби продемонструвати можливості авто, які працюють завдяки сонячній енергії. На даху жовтенького «Peugeot» вмонтована сонячна батарея, що живить автомобіль. УЛЮБЛЕНА СПРАВА – ЗАВЖДИ У СЕРЦІ Електрика і точні науки цікавили нашого співрозмовника ще з дитинства. Під час розмови він пригадує, як будучи у віці 6-7-ми років, він власноруч виготовив ліхтарик з пробірки на батарейках, і підсвічував на балконі у кінотеатрі «Жовтневий» (нині ЦПР). Закінчивши Вінницький політехнічний інститут за спеціальністю радіотехнік, наш земляк пов’язав своє життя із улюбленою справою, займався ремонтом радіоапаратури, працював інженером на заводі «Сектор», а з 1992 року відкрив СТО «Ремонт електрообладнання автотехніки». З 2009 року він зацікавився альтернативними видами енергії: «Саме тоді Анатолій Кушнір, сьогодні наш міський голова, подарував мені маленьку сонячну батарею. Це стало початком мого захоплення, – розповідає Ігор Іванович, – З неї я зробив підсвітку на балконі, спостерігав за її можливостями. Потім її переобладнав і на основі розробив власну технологію використання сонячної енергії та почав збільшувати потужності. Спочатку це було заради безперебійної роботи комп’ютера, далі – заради безперебійного джерела енергії (коли немає світла), а нині зумів накопичити потужність на стільки, щоб бути повністю відокремленим від електричної мережі».
Сьогодні у сонячні дні будинок та гараж нашого земляка абсолютно незалежні від електрики, а вночі вистачає роботи акумуляторів. Сонячні батареї встановлені на даху та стінах зі всіх сторін: від сходу сонця – до його заходу. А на даху встановлені вітряки, які теж допомагають накопичувати енергію вітру, проте у значно меншій кількості. Таким чином уся побутова техніка, освітлення, комп’ютер, телевізор та різні прибори живляться природною енергією. Більше того, нам пощастило відчути драйв власноруч переобладнаного електромобіля, якому під силу нині подолати 80 км на батареї, зарядженої від сонця. Двигун цього електрокара працює зовсім беззвучно, немає вихлопних газів, немає мастила, свічок та фільтрів, а споживає в середньому 13,5кВт/год на 100 км. У доробку майстра є ще скутер, який також удосконалений і їздить на енергії сонця. На балконі будинку встановлено сонячний колектор, що у весняно-літній та осінній період нагріває воду для літнього душу. І хоча взимку сонця менше, проте потужність батарей стає ще більшою, адже вони краще працюють охолодженими.
За словами Ігоря Івановича, відчути себе енергонезалежним може кожен, але це не так дешево на сьогодні. До прикладу, одна батарея для накопичення енергії коштує 2500грн., інвертор – прилад, за допомогою якого сонячна енергія перетворюється на електричний струм у 220Вт – 650 доларів, один акумулятор коштує приблизно 3500грн. Тому переведення на альтернативні види енергії майстер називає своїм хобі, у яке він, як інші у рибалку чи полювання, вкладає чималі кошти. «На чому дійсно можна зекономити, так це на утепленні стін будинку пінопластом, переведенні лічильника на багатотарифний (вночі можна за півціни обігрівати будинок, прати в машині-автомат, нагрівати бойлер і т.д.), заміні звичайних ламп розжарювання на сучасні світлодіодні, – розповідає Ігор Рябуха та демонструє одразу результати роботи ламп: Увімкнувши до мережі звичайну лампу на екрані висвітлюється 76Вт, а при підключенні LED-лампи – 13,3Вт». Виходить, що при заміні лампочок на кожній із них можна зекономити у 6 разів! Звісно, ці лампи не з дешевих, але результат не змусить себе довго чекати. Усім хто цікавиться альтернативою, раціоналізатор надає поради та допомагає втілити мрію у життя. Кохана дружина Наталя підтримує усі починання чоловіка, а син Андрій успадкував талант батька, пов’язавши майбутнє професію теж з електрикою. Син навчається у Київському політехнічному інституті, а донечка Ірина – працює лікарем. Сьогодні Ігор Рябуха часто допомагає людям, які хочуть стати енергонезалежними. І на форумах, і на Ютуб-каналі винахідник детально розповідає про всі переваги альтернативної енергетики, дає відповіді на питання, а хто хоче особисто познайомитися з героєм нашої розповіді, по секрету з нашими читачами ділимося його телефоном 067-433-05-39. Спілкувалася Вікторія ЗЕЛЕНСЬКА